Paestum

P1170805W Polsce nie mamy wielkich starożytnych budowli. Na dawną historię patrzymy przez pryzmat drewnianego grodu w Biskupinie. Dopiero wyjazd w rejon Morza Śródziemnego zmienia naszą perspektywę postrzegania dawnych wieków. To tam starożytni Grecy budowali murowane miasta. Nasze, drewniane nie przetrwały i niewiele o nich wiemy. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą Grecy wznosili swoje miasta nie tylko na terenie obecnej Grecji, ale prawie w całym rejonie morza śródziemnego. Ruiny dawnych greckiej budowli spotkamy na terenie obecnej Turcji, Libii, a nawet na terenie obecnych Włoch, na półwyspie Apenińskim. Paestum to właśnie greckie miasto założone na południu półwyspu Apenińskiego, na jego zachodnim wybrzeżu nad zatoką Salerno na południu od obecnego Neapolu.

P1170786Miasto powstało w VII wieku p.n.e. Nazywało się wówczas Posejdonia i musiało być wspaniałe, zostało bowiem założone przez bogatych Greków z Sybaris słynących z zamiłowania do luksusu. Słowo sybaryta do dzisiaj jest synonimem osoby opływającej w bogactwa i pławiącej się w luksusie. Kilkaset lat później, Paestum jak wiele innych greckich miast zostało zdobyte przez starożytnych Rzymian. Rzymianie przejęli miasto w 273 roku p.n.e. i zmienili jego nazwę na Paestum co po łacinie oznacza pobity. Mniej więcej tysiąc lat później w IX wieku naszej ery miasto padło łupem Saracenów, muzułmanów, którzy w tym czasie opanowali południową część półwyspu Apenińskiego. Zniszczenie miasta musiało być ogromne, w mieście rozprzestrzeniła się malaria i miasto praktycznie zostało opuszczone przez ludzi. Zarosło roślinnością i zostało zapomniane na wieki.

P1170814

Dopiero 900 lat później, w XVIII wieku n.e. przypadkowo odkryto ruiny miasta. W 1748 roku podczas budowy drogi natrafiono na ruiny i do Paestum zaczęli zjeżdżać archeolodzy z całej Europy. Paestum stało się też ulubionym miejscem poetów i artystów. Przyjeżdżali tu szukać natchnienia i inspiracji, bywali tu m. in. Goethe i Shelley. Patrząc na wielkość budowli, które do dzisiaj pozostały w Paestum, aż trudno uwierzyć, że przez prawie tysiąc lat nikt ich nie widział. Okoliczni mieszkańcy niewątpliwie znali to miejsce. Na części dawnego Paestum znajdują się prywatne działki. Na ich terenie nie były i nie są prowadzone prace archeologiczne. Jednak miejsce z największymi ruinami Paestum pozostało nietknięte ludzką ręką przez  900 lat. Dzisiaj znajduje się tam park archeologiczny wpisany w 1998 roku na Listę  Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

P1170794

Miejsce to uważane jest za jeden z najważniejszych parków archeologicznych Europy. Najważniejsze zabytki jakie zachowały się w Paestum to ruiny trzech greckich świątyń: Hery , Posejdona i Ateny. Świątynie zbudowane są w stylu doryckim i powstały: świątynia Hery ok. 540 lat p.n.e., świątynia Posejdona ok. 500 lat p.n.e. i świątynia Ateny ok. 460 lat p.n.e. Są to najlepiej zachowane świątynie doryckie w Europie. Dzięki prowadzonym pracom archeologicznych odkryto także inne ciekawe obiekty, jednak to te trzy świątynie przyciągają tutaj turystów. Na budowlach w Paestum odkryto także freski m. in. słynnego nurka z Paestum, który uważany jest za najstarszy obraz przedstawiający człowieka skaczącego do wody. Park archeologiczny stanowi ok 1/6 powierzchni dawnego Paestum. Spacerując pomiędzy ogromnymi greckimi kolumnami zastanawiałam się w jaki sposób je postawiono bez dźwigów i całej współczesnej technologii i jak bardzo nie doceniamy ludzi żyjących dawniej na ziemi. To było 2500 lat temu i kolumny nadal stoją!

P1170792

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s