Huculskie pamiątki

koń - Ukraina

koń Huculski

Koń widoczny na zdjęciu obok to koń huculski. To bardzo stara rasa koni górskich, są bardzo wytrzymałe i odporne, a przy tym są bardzo łagodne. Rasa koni huculskich została wyhodowana na Huculszczyźnie. Huculszczyzna to kraina w Karpatach Wschodnich leżąca obecnie na Ukrainie zachodniej. Przed drugą wojną światową były to tereny polskie bardzo popularne wśród polskich turystów. Dopiero po utracie przez Polskę tych terenów, zaczęto promować Zakopane, jako najmodniejszy polski górski kurort. Wcześniej wyjazd w polskie góry oznaczał zazwyczaj wyjazd właśnie na Huculszczyznę. Konie huculskie uważane są za polską rasę koni, pomimo tego, że obecnie Huculszczyzna znajduje się na Ukrainie. Odwiedziłam Huculszczyznę wiele lat temu, w latach 90-tych XX wieku. Byłam tam na trekkingu po Czarnohorze i Gorganach, pasmach górskich, które kiedyś leżały w granicach Polski. Koń huculski widoczny na zdjęciu, przez kilka dni chodził z nami w góry, a my po kolei jeździliśmy na nim po górskich połoninach.

Liżnik

Widzicie kolorowy pled, którym przykryty jest koń? To liżnik, huculski pled z wełny owczej. Właśnie taki pled przywiozłam z trekkingu po Huculszczyźnie. Pled jest ręcznie robiony, bardzo szorstki i pachnie owcami. Tradycyjnie używany był jako narzuta na łóżka, do powieszenia na ścianie i jak widać do przykrycia konia. Pled jest całkiem spory i dosyć ciężki jak na pamiątkę z trekkingu. Nasz trekking był jednaj bardzo dobrze zorganizowany. Mieliśmy do dyspozycji lokalny autobus, który codziennie zawoził nas na początek trekkingu i czekał na nas na końcu trasy. Do zakupu liżników zachęcił nas miejscowy sprzedawca, który przyjechał do nas na nocleg drewnianym wozem konnym pełnym liżników. Liżniki jeździły autobusem do końca wyprawy i przyjechały autobusem do Polski.

Góralska kasetka

Na Huculszczyźnie, tak jak w całych Karpatach wyrabiane są drewniane kasetki bogato rzeźbione. Tutejsze wzory są inne niż w innych częściach Karpat. Nie mogłam sobie odmówić kupienia huculskiej drewnianej kasetki. Kasetki huculskie charakteryzują się m. in. tym, że do ich wyrobu nie używa się żadnych metalowych elementów, nawet zawiasy są drewniane.

P1290288

Dzwonek

Kolejnym przedmiotem przywiezionym przeze mnie z Huculszczyzny jest krowi dzwonek. Krowy na Huculszczyźnie chodzą dosyć swobodnie, a przynajmniej wówczas tak było. Mają na szyjach duże dzwonki, które pomagają je zlokalizować. Dzwonki wydają bardzo ładny dźwięk. Nasze zachwyty nad dzwonkami nie uszły uwadze i wkrótce usłyszeliśmy pytanie: ‚Chcecie takie dzwonki?’ Po dzwonki pojechaliśmy wieczorem wracając autokarem z trekkingu, do wsi, w której lokalny ludwisarz miał swój warsztat. Okazało się, że dzwonki zostaną specjalnie dla nas odlane przez ludwisarza. Ludwisarz, który odlewał dla nas dzwonki był słynny w okolicy. Opracował specjalny stop metali, dzięki czemu dzwonki wydawały bardzo dźwięczny dźwięk. Dzwonek do dzisiaj wisi u mnie w kuchni i służy za gong wzywający na posiłki.

krowa - Ukraina

krowa z dzwonkiem

Akwarela

Będąc w takim artystycznym nastroju kupiłam jeszcze małą akwarelę u malarza w małym miasteczku, Jaremcze. Lubię przywozić pamiątki z odwiedzanych miejsc, nigdzie jednak nie kupowałam pamiątek w tak nietypowy sposób.

P1290294

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s