Grające fontanny w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczek po Barcelonie jest udział w wieczornym spektaklu muzyczno-świetlnym na wzgórzu Montjuic czyli oglądanie grających fontann. Spektakle odbywają się w okresie jesienno-zimowym tylko w weekendy, a wiosną i latem od czwartku do niedzieli. Każdy spektakl gromadzi tłumy ludzi pomimo późnej pory. Udział w pokazie jest bezpłatny, trzeba jedynie dysponować czasem i mieć możliwość powrotu na nocleg po pokazie. Każdego wieczoru odbywa się kilka pokazów następujących jeden po drugim, zimą w godzinach 19:00-21:00 i latem w godzinach 21:30-23:00. 

Uczestniczyłam w pokazie grających fontann podczas zorganizowanej wycieczki na zwiedzanie Barcelony. W moim przypadku było to o tyle istotne, że mieszkałam w miejscowości Calella, do której kursuje kolejka z Barcelony, jednakże ostatnia kolejka z Barcelony odjeżdża kwadrans przed godziną 23:00, a ze wzgórza Montjuic do stacji kolejki jest też kawałek drogi (około 2 kilometrów). tak więc podczas indywidualnego pobytu w Barcelonie trudno byłoby dotrzeć na nocleg po pokazie. Autokar natomiast podjechał po nas około godziny 23:00 w pobliże fontanny, tak więc późnowieczorna podróż powrotna była bezpieczna i bezproblemowa.

przy fontannie w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

Czy warto wybrać się na pokaz grających fontann w Barcelonie?  Myślę, że warto. W moim przypadku była to taka chwila relaksu po zwiedzaniu Barcelony, sympatyczny akcent na zakończenia dnia. W pobliże fontanny dotarłam jeszcze przed zmrokiem i byłam zaskoczona rozmachem, wielkością i bogactwem fontann.

przy fontannie w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

Oprócz fontanny głównej jest tam szereg dodatkowych fontann, między innymi kaskada wodna. wzdłuż której po obydwu stronach biegną ruchome schody. Z góry można podziwiać nie tylko fontanny, ale też kawałek panoramy Barcelony. Wzdłuż ulicy Av. Maria Cristina biegnącej od fontann w kierunku centrum miasta, również znajdują się fontanny po obydwu stronach ulicy. Te fontanny także są kolorowo podświetlane podczas pokazu. Także kaskady wodne znajdujące pomiędzy ruchomymi schodami są podświetlane, całość robi wręcz oszałamiające wrażenie.

przy fontannie w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

Niespodziewane było dla mnie to, że wszystkie te fontanny zostały uruchomione dopiero pod wieczór, na krótko przed pokazem. Pokaz rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy ściemni się już na dobre. Fontanna główna uruchamiana jest tuż przed rozpoczęciem pokazu. Jest to tak zwana Fontanna Magiczna czyli Font Magica de Mountjuic. Fontanna została zbudowana w 1929 roku z okazji Wystawy Światowej odbywającej się wówczas w Barcelonie. Została zaprojektowana przez Carlesa Buigasa i uważana była za projekt ekstrawagancki. Pokazom z tamtego okresu nie towarzyszyła muzyka. Muzykę dodano dopiero w w latach 80-tych. Obecnie jest kilkanaście wariantów pokazów, każdy do innej muzyki, tak więc dysponując czasem można pobyć przy fontannach dłużej, gdyż każdy pokaz danego dnia jest inny.

przy fontannie w Barcelonie

przy fontannie w Barcelonie

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Grające fontanny w Barcelonie

 1. A mnie te fontanny nieco rozczarowały. Niby duże, niby z rozmachem, ale moim faworytem są jednak wieczorne pokazy fontann w parku w centrum Ankary. Można sobie usiąść tuż przy fontannie i oglądać spektakl rysowania wzorów i kształtów. Hipnotyzujące uczucie. Kolejnym plusem jest niewielu turystów, bo Ankara jest mało turystycznym miastem. No i zapach – fontanny w Barcelonie śmierdzą chlorem przeokropnie. Te w Ankarze oszczędzają widzom wrażeń zapachowych. Spodziewałam się czegoś, co bije na głowę zwykły miejski park w stolicy Turcji.
  Szczerze mówiąc jedyne co mnie się podobało w barcelońskich fontannach, to wodospad wody lecący w dół od pałacu na wzgórzu. Ta główna tańcząca fontanna to nic szczególnego, a wzbudzała największą sensację.

  Polubienie

  • Moją ulubioną fontanną jest fontanna Křižíkova w Pradze. Tej w Ankarze nie widziałam, podobna jest w Antalyi, niestety widziałam ją tylko w dzień, ale znajomym, którzy byli na wieczornym pokazie bardzo się podobało.

   Polubienie

   • W Pradze nie byłam, chociaż to miasto warte odwiedzenia. W Antalyi też tylko przejazdem z lotniska do hotelu, a później do Bursy czy Stambułu. Niestety sytuacja w Turcji jest teraz na tyle niestabilna, że pewnie fontanna w Ankarze będzie musiała poczekać, podobnie jak wiele innych pięknych miejsc 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s