Pokochajmy olejki eteryczne

P1250153Olejki eteryczne wciąż są u nas niedoceniane. Niby wszyscy wiemy, że są i czasami nawet mamy jakiś olejek w domu, ale często traktujemy je jako substancje zapachowe, raczej do zabawy, a nie jako coś realnie pożytecznego. Winę za to ponoszą po części producenci tanich olejków zapachowych, którzy sprzedają swoje produkty w opakawaniach podobnych do naturalnych olejków eterycznych i mocno reklamują się. Często nie rozróżniany sztucznego olejku zapachowego od naturalnego olejku eterycznego. Swoje trzy grosze dokładają też producenci świec zapachowych, których jest pełno na każdym kroku. W tej powodzi zapachów olejki eteryczne giną i są prawie niezauważalne.

Powiedzmy sobie jasno, naturalne olejki eteryczne to NIE są substancje zapachowe. Owszem pachną, ale zapach jest tu najmniej ważny, jest takim miłym dodatkiem, dzięku któremu wiemy z jakim olejkiem mamy do czynienia. Naturalne olejki eteryczne są otrzymane z roślin, najczęściej poprzez destylację parą wodną, mechaniczne wyciskanie lub inne naturalne metody. Wyciska się najczęściej olejki ze skórek owoców cytrusowych, a wszelkie rośliny zielne destyluje parą wodną. Są również bardziej chemiczne metody wyciągania olejków z roślin, jak również rozdzielania olejków na frakcje i na koniec trzeba powiedzieć, że wiele substancji tworzy się syntetycznie w laboratoriach chemicznych i takie substancje też są czasami dodawane do olejków eterycznych. Jest w tym wszystkim sporo zamieszania a brak klarownej certyfikacji i przydzielania olejków do konkretnych kategorii nie ułatwia znalezienia prawdziwie naturalnych olejkow eterycznych. Co takiego mają w sobie naturalne olejki eteryczne, że chcemy ich poszukiwać? Czy warto ich szukać? Tak warto ich szukać, warto zadać sobie trud odszukania dobrego producenta naturalnych olejków eterycznych, gdyż naturalne olejki eteryczne to bardzo pożyteczne substancje, które przydadzą nam się w wielu sytuacjach.

Aromatyzujemy powietrze w domu

Dzisiaj chciałam powiedzeć o najbardziej poopularnym sposobie uzywania olejków eterycznych czyli aromatyzowania nimi powietrza w naszych domach. Niech nas nie zmyli słowo aromatyzacja, nie chodzi nam tu o rozprowadzenie zapachu w mieszkaniu. Chodzi nam o rozprowadzenie olejku w powietrzu. Razem z olejkiem będzie rozchodził się jego zapach, ale zapach to tylko informacja dla nas, że w powietrzu znajduje się olejek. Olejki eteryczne wyprodukowane przez rośliny to bardzo skomplikowane substancje, składają się z wielu substancji prostych, które są ze sobą połączone w różnych proporcjach i wchodzą między sobą w interakcję. Roślina produkuje olejki eteryczne głównie po to, aby chronić się przed chorobami i szkodnikami. Właśnie dlatego olejki eteryczne są dla nas tak wartościowe. Dzięki nim my również możemy chronić się przed chorobami i szkodnikami. Właściwe wszystkie olejki eteryczne mają zdolność zabijania bakterii, chociaż różne olejki z różną skutecznością działają na różne bakterie. Wiele olejków zabija też wirusy, grzyby i pierwotniaki. Olejki są też skuteczne w zabijaniu roztoczy. Tą  moc zabijania nieprzyjaznych dla nas stworzeń wykorzystujemy rozprowadzając olejek w mieszkaniu. Powietrze w naszych mieszkaniach pełne jest zarazków, roztoczy, bakteri, wirusów, grzybów, pleśni. Zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, gdy rzadziej wietrzymy mieszkania, w naszych domach gromadzi się mnóstwo takich nieprzyjaznych nam stworzeń. Tak więc szczególnie w okresie jesienno zimowym powinniśmy aromatyzować olejkami eterycznymi powierze w naszych domach. Olejki zabiją unoszące się powietrzu bakterie, roztocza i inne ogólne mówiąc zarazki. Rozprowadzanie olejków w powietrzu nie zwalnia nas z wietrzenia, wietrzyć też trzeba, a olejki najlepiej rozprowadzić w świeżo wywietrzonym mieszkaniu.

W jaki sposób rozprowadzić olejki w powietrzu? Najbardziej znaną metodą są kominki aromaterapeutyczne. Wybierając kominek szukajmy takiego, który ma duży pojemnik na wodę, tak aby wody nigdy w nim nie zabrakło. W kominku zapalajmy zwykłego tea lighta, nie zapachowego. Zapachowy ma dodatek sztucznych aromatów, które z żaden sposób nam się nie przysłużą , a nawet taki sztuczny zapach może spowodować nasze gorsze samopoczucie. Kilka kropli olejku wkroplonych do wody zapewni nam rozprowadzanie olejku po pomieszczeniu przez cały czas palenia się jednego tea lighta, a nawet po jego zgaśnięciu olejek nadal będzie wyczuwalny. Rozprowadzanie olejku w ten sposób jest bardzo skuteczne, trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre składniki olejku eterycznego pod wpływem wysokiej temperatury ulegną zniszczeniu, mamy więc rozprowadzony olejek nieco zubożony. Wszystkie składniki olejków eterycznych są bardzo wartościowe i szkoda ich tracić.  Aby rozprowadzić w powietrzu cały olejek należy rozprowadzać go na zimno tzn. bez podgrzewania. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wkroplenie kilku kropli olejku do nawilżacza ultradźwiekowego. Nawilżacz wraz z drobinkami wody wypuści w powietrze nasz olejek. Innym sposobem jest umieszczenie w niewielkim pojemniku z wodą z kilkoma kroplami olejku drewnianych patyczków. Wystająca część patyczków będzie schła, a wraz z parą wodną do powietrza powędrują drobinki olejku. Patyczki należy często odwracać góra/dół, aby intensywniej rozprowadzać olejek. Jest to bardzo delikatny sposób aromatyzowania powietrza olejkiem, aczkolwiek warto, aby taki pojemniczek z patyczkami w każdym pomieszczeniu sobie stał. Innym sposobem takiej delikatnej aromaterapii jest ustawienie miseczki ze solą. do której wkropliliśmi kilka kropli olejku eterycznego. Moim zdaniem warto stosować zarówno aromatyzowanie powietrza na zimno jak i na ciepło w kominku aromaterapeutycznym. Na stałe w pomieszczeniu może stać pojemniczek z patyczkami, a wieczorem dodatkowo możemy zapalić kominek aromaterapeutyczny aby zwiększyć efekt. Kominek warto postawić w pobliżu łóżka, przy węzgłowiu, tak abyśmy przez całą noc mogli oddychać powietrzem przesyconym olejkiem eterycznym. Oddychanie powietrzem przesyconym olejkiem eterycznym bardzo dobrze służy naszym drogom oddechowym. Jeżeli zanosi się na katar, to rano po katarze nie ma śladu, jeżeli drapie nas coś w gardle i obawiamy się, że rozboli nas gardło, to rano po drapaniu nie ma ani śladu, jeżeli dokucza nam gęsta wydzielina utrudniająca oddychanie, to ranem wydzieliny będzie zdecydowanie mniej. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, i jeden człowiek odczuje dużą ulgę, a inny mniejszą. Olejek nie zwalnia nas też z normalnego leczenia się, jeżeli zachodzi taka potrzeba, ale niewątpliwie wspomaga nasze drogi oddechowe. Z tego powodu w okresie jesienno zimowym olejki eteryczne powinny być rozpylane w mieszkaniu jak najczęściej.

Na koniec powiem raz jeszcze, że naturalne olejki eteryczne to NIE są substancje zapachowe, i że nie rozprowadzamy ich w powietrzu z powodu zapachu, ale z powodu ich właściwości antyseptycznych, które służą naszemu zdrowiu. Z tego właśnie powodu kupowanie olejków zapachowych, które naszemu zdrowiu nie służą mija się z celem. Często mówi się, że olejki zapachowe wprowadzają dobry nastrój, znacznie lepszy nastrój uzyskamy rozprowadzając w powietrzu prozdrowotne naturalne olejki eteryczne.

PS. Na zdjęciu jest mgiełka wodna z olejkiem eterycznym wyprodukowana przez nawilżacz ultradźwiękowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s