Oliwkowe drzewa

P1020424Napisałam już kilka postów o oliwie z oliwek: OLIWA Z OLIWEK – czas zbioru,  OLIWA Z OLIWEK – kupujemy oliwę, OLIWA Z OLIWEK – mamy oliwę i co dalej. Napisałam post o oliwkach: Oliwka z pestką. Nadszedł czas na post o oliwnych drzewkach.

Drzewka oliwne to jedne z najstraszych drzew na świecie. Znane są i uprawiane od ponad 5 tysięcy lat. Rosną głównie w basenie Morza Śródziemnego, chociaż rozprzestrzeniły się również na inne rejony świata, wszędzie tam, gdzie klimat pozwala na uprawę oliwnych drzewek. Wg mitologii greckiej drzewa oliwne podarowała ludziom bogini Atena. Gałązka oliwna jest symbolem bogini Ateny. Gałązka oliwna symbolizuje też pokój pomiędzy ludźmi. W starożytnej Grecji wieniec z gałązek oliwnych wkładano na głowę zwycięzcom olimpiad.

P1020439   P1020423

Drzewka oliwne są bardzo wytrzymałe, znoszą długotrwałą suszę, są odporne na szkodniki. Drzewka oliwne są niezwykle ważne dla mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Oprócz tego, że dają oliwę i oliwki, to również drewno drzewek oliwnych jest bardzo cenione. Drewno oliwnych drzewek jest bardzo lekkie i przy tym bardzo wytrzymałe co daje szerokie spektrum jego zastosowań. Drewno z drzew oliwnych używane jest do wyrobu mebli, ale też chętnie wykorzystywane jest przez artystów do wyrobu przedmiotów ozdobnych. Sama jestem w posiadaniu żółwia zrobionego z drewna oliwkowego drzewa. Gałązki oliwne służą za opał, dobrze się palą i pięknie pachną.

P1020530  P1020531

Drzewa oliwne bardzo długo żyją, kilkaset lat do dla drzewek oliwnych wiek przeciętny, znane są okazy żyjące od 2 tysięcy lat do czasów współczesnych. Drzewka oliwne są to jednak drzewka niewielkie, osiągają wysokość kilkunastu metrów. Drzewka oliwne zaczynają owocować po 5-7 latach od posadzenia, jednak najbardziej wartościowe owoce dają w wieku 40 lat i później. Drzewa oliwne owocują przez kilkaset lat. Gaje oliwne są to uprawy wielopokoleniowe. Owoce zbierają dzieci, wnukowie, prawnukowie i dalsi potomkowie założyciela plantacji.

P1020061   P1020034

Pierwsze gaje oliwne zobaczyłam na greckiej wyspie Zakynthos, urzekły mnie tak bardzo, że drzewko oliwne stało się dla mnie najbliżym mi symbolem Grecji. Gaje oliwne w Grecji pokrywają wielkie obszary, rosną na zboczach gór, w dolinach, na wielkich plantacjach i na małych poletkach. Kiedy jedziemy przez Grecję to gaje oliwne są najbardziej charakterystycznym elementem greckiego krajobrazu. Aż trudno mi uwierzyć, że Grecja produkuje dziś zaledwie 15 % oliwek na świecie.

PS. Wszystkie zdjęcia w tym poście przedstawiają gaje oliwne na wyspie Zakynthos.

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Oliwkowe drzewa

  1. Pingback: OLIWA Z OLIWEK – Oliwa od producenta | beauty of nature

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s