Z wizytą u Arystotelesa

P1150562Aleksander Macedoński

Macedonia, ojczyzna Arystotelesa, to kraina na wschodzie Grecji. Największą sławę uzyskała za rządów Aleksandra Macedońskiego, zwanego też Aleksandrem Wielkim i niezwyciężonym. Aleksander Macedoński żył w latach 356 p.n.e – 323 p.n.e. Pomimo tego, że żył nieco ponad 30 lat uważany jest za jednego z największych zdobywców w dziejach ludzkości i za wybitnego stratega. Ze swojej stolicy w Macedonii organizował dalekie wyprawy. Jego głównym osiągnięciem był podbój Persji. Aleksander Macedoński złamał potęgę imperium perskiego i przejął rządy nad Azją Mniejszą. Wyruszył nawet na podbój Indii. W chwili jego śmierci, imperium macedońskie obejmowało między innymi tereny dzisiejszej Grecji, Turcji, Libanu, Egiptu, Iraku, Iranu, Uzbekistanu, Afganistanu i część Indii. Przez swoje podboje przyczynił się do rozpowszechnienia kultury helleńskiej czyli greckiej na ogromnych obszarach, co skutkowało powstaniem kultury hellenistycznej łączącej kulturę grecką z kulturą Wschodu.

Okres panowania Aleksandra Macedońskiego uznaje się za granicę pomiędzy dwoma okresami w historii starożytnej, okresu klasycznego i hellenistycznego zwanego też epoką aleksandryjską. Człowiek, który żył tak krótko, a wpłynął w tak znaczący sposób na starożytną historię musiał być niewątpliwie człowiekiem niezwykłym. Stolicą Macedonii była miejscowość Pella znajdująca się niedaleko obecnych Salonik w Grecji.

Arystoteles

Kawałek dalej na wschód, w macedońskiej miejscowości Stagira urodził sie Arystoteles. Arystoteles urodził się w 384 roku p.n.e, zmarł w 322 roku p.n.e., żył więc ponad 60 lat. W chwili gdy urodził się Aleksander Macedoński, Arystoteles miał 28 lat. Arystoteles był człowiekiem równie niezwykłym jak Aleksander Macedoński, a może nawet był jeszcze wybitniejszym człowiekiem. Był wielkim myślicieliem, uważanym za jednego z trzech nawybitniejszych filozofów starożytnej Grecji. Arystoteles miał silny wpływ na filozofię i naukę w Europie, między innymi jego filozofia po pewnych modyfikacjach stała się podstawą filozofii Kościoła Katolickiego. Arystoteles to nie tylko myśliciel, ale także wielki naukowiec. Przyczynił sie w dużym stopniu do rozwoju nauk przyrodniczych, a w szczególnosci astronomii, fizyki i biologii, a także logiki. Arystoteles kształcił się w Akademii Platońskiej w Atenach, z którą związany był przez 20 lat, najpierw jako student, a później jako wykładowca. Później założył własną szkołę filozoficzną. W 342 roku p.n.e., gdy Arystoteles miał 42 lata i był uznanym naukowcem i filozofem został osobistym nauczycielem 14-letniego wówczas Aleksandra Macedońskiego. Pełnił tę funkcję przez prawie trzy lata. Niezwykła wiedza i mądrość Arystotelesa, niewątpliwie miały ogromny wpływ na otwarty umysł młodego Aleksandra. Arystoteles miał więc swój udział w ukształtowaniu osobowości przyszłego zdobywcy. Gdy wybitni ludzie spotykają się, na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe. Dla mnie niezwykłe jest też to, że oboje pochodzili z Macedonii. Co takiego miała w sobie ta kraina, że była ojczyzną wielkich ludzi i stała się kolebką wielkiego imperium? Po ich śmerci, mniej więcej w tym samym czasie, imperium macedońskie rozpadło się i nigdy nie osiąnęło już dawnej świetności.

Będąc w Grecji warto odwiedzić Stagirę, miejsce urodzin Arystotelesa oraz pobliskie Muzeum Arystotelesa. Miałam przyjemność odwiedzić te miejsca i posłuchać o Arystotelesie i Aleksandrze Macedońskim podczas mojego pobytu na Półwyspie Chalkidiki w Grecji. Szczególnie zapamietałam wizytę w Muzeum Arystotelesa, które mieści się na świeżym powietrzu i prezentuje niektóre wynalazki Arystotelesa. Byłam pod wielkim wrażeniem jego wiedzy, wręcz trudno było mi uwierzyć, że takie rzeczy wymyślał człowiek, który żył ponad 2300 lat temu. Uświadomiło mi to, jak bardzo niedoceniamy ludzi żyjących przed nami. Każdego zachęcam do pobawienia się wynalazkami Arystotelesa w jego Muzeum w Stagirze. Dzieci mogą poczuć się tam jak w Centrum Kopernika w Warszawie czy w Experymencie w Gdyni, tyle, że w małej skali, gdyż w Muzeum Arystotelesa prezentowanych jest zaledwie kilka stanowisk do zabawy wynalazkami Arystotelesa.

P1150573 - Kopia

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s