Palm Reader

P1160580Chiromancja to wróżenie z ręki. Wróżenie, to nie brzmi zbyt poważnie, ale podobno z naszych dłoni można wiele wyczytać o człowieku. Chiromancja  dzieli się na chirognomię i chirologię. Chirognomia to oglądanie kształtu dłoni, palców, długości i szerokości. Kształt dłoni często uwarunkowany jest genetycznie, na przykład dzieci robotników pracujących fizycznie od pokoleń, mają inny kształt dłoni niż osób nie pracujących fizycznie. Kształt dłoni to jednak także cecha indywidualna każdego człowieka. Chirologia to przyglądanie się wewnętrznej stronie dłoni, szczególnie liniom wyrytym na dłoni.

Chiromancja znana jest od co najmniej 5000 lat. Ludzie patrząć w dłonie odgadywali ludzkie losy, charaktery, przewidywali problemy i wieszczyli długie, szczęśliwe życie. Prawdopodobnie chiromancja wywodzi się z Indii, ale była mocno rozpowszechniowa w Chinach, Syrii, Egipcie, także w Europie była znana. Chiromancja ma pewne powiązania z astrologią, ludzie patrzyli w gwiazdy, patrzyli na dłonie i porównywali położenie gwiazd względem siebie do linii na dłoniach. Można więc powiedzieć, że chiromancja jest siostrą, albo przynajmiej kuzynką astrologii. Z linii wyrytych na dłoniach można podobno odczytać zarówno przyszłość jak i przeszłość człowieka, jego charakter, zdolności, zdrowie, witalność, perypetie życiowe. Wszystko zapisane jest ‚jak na dłoni’. Tak, to powiedzenie ‚widać jak na dłoni’ zapewne pochodzi z chiromancji właśnie, a jego popularność świadczy o tym, że ludzie chętnie spoglądali na dłoni i próbowali wyczytać z nich swoje losy. Podobno na lewej dłoni wyryte jest wszystko to co dostajemy i nie mamy na to wpływu, a na prawej dłoni to co możemy zmienić i ukształtować dokonując odpowiednich wyborów życiowych.

Dlaczego ja w ogóle o tym piszę? Piszę o chiromancji z powodu tego co widzimy na zdjęciu. Chiromancja, podobnie jak astrologia, została negatywnie oceniona przez kościół katolicki i zakazano jaj praktykowania. W katolickiej Europie urządzenia widocznego na zdjęciu nie znajdziemy. Co innego w krajach prawosławnych. Tam zarówno astrologia jak i chiromancja mają się dobrze. Być może wynika to z mocno zakorzenionych tradycji, które trudno byłoby usunąć z ludzkiej świadomości. Biorąc pod uwagę, że u nas wróżenie z ręki tak jak horoskopy uważa się za niepoważną zabawę, mocno zdziwiłam się gdy napotkałam w Grecji urządzenie widoczne na zdjęciu. Urządzenie nazywa się Palm Reader czyli czytnki dłoni i jest bardzo nowoczesne, elektroniczne. Możliwe, że tam również traktowane jest to jako zabawa na równi z różnymi automatami do gry, ale pewności nie mam. W każdym bądź razie urządzenie było automatyczne, po wrzuceniu pieniążka, należało wsunąć dłoń w widoczny otwór. Do analizy dłoni wykorzystana została nowoczesna technika, szczegółów nie znam, bo nie zdecydowałam się na taką zabawę. Urządzenie wyposażone było w monitor oraz w drukarkę. Wynik analizy dłoni można więc sobie zabrać w formie wydruku. Urządzenie stało w ogólnodostępnym miejscu przy ulicy w pobliżu mostu nad Kanałem Korynckim. Prędzej spodziewałabym się jakiegoś automatu sprzedajacego słodycze, ale czytnik dłoni? Lubię poznawać inne kultury, zwyczaje, ale ten Palm Reader naprawdę mnie zaskoczył.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s