Tydzień Mozarta w Wiedniu

P1200899 - KopiaJeszcze 100 lat temu muzyka klasyczna była powszechnie słuchana, kompozytorzy muzyki klasycznej cieszyli się taką sławą jak dzisiaj gwiazdy estrady. Dzisiaj muzyką klasyczną interesuje się wąskie grono koneserów. Koncert rockowy gromadzi tłumy jakich nie zobaczymy w filharmonii. Jest jednak takie miasto, w którym muzyka klasyczna wciąż jest na topie.

To miasto to Wiedeń. Mieszkańcy Wiednia kochają muzykę klasyczną. Muzyka klasyczna w Wiedniu obecna jest na co dzień i od święta. Opera wiedeńska to najbardziej oblegana opera na świecie. Bilety kupuje się tu wiele miesięcy na przód, a na niektóre przedstawienia, osoba ‚z ulicy’ w ogóle nie ma możliwości wejścia. Bardzo wielu mieszkańców Wiednia ma całoroczne karnety do opery. Posiadanie karnetu do opery wiedeńskiej uważane jest za wyróżnienie i prestiż. Zdobycie takiego karnetu nie jest prostą sprawą. Ilość karnetów jest ograniczona i od lat taka sama. Osoba, która raz uzyska prawo do takiego karnetu posiada je do końca życia, chyba, że sama z niego zrezygnuje. Chętnych do rezygnacji brak. Kolejka oczekujących na karnety jest bardzo długa i wciąż wydłuża się. Rodzice zapisują dzieci na listę oczekujących, bardzo często zaraz po urodzeniu dziecka. Taki człowiek ma szansę uzyskania karnetu za jakieś dwadzieścia-trzydzieści lat. Wynika to z długości kolejki oczekujących. Posiadanie karnetu nie oznacza udziału we wszystkich przedstawieniach, a jedynie prawo do wcześniejszej rezerwacji miejsca. Nie wiem do ilu przedstawień rocznie ma prawo osoba, która opłaciła abonament, ale te najbardziej popularne i ciekawe przedstawienia są bardzo mocno obsadzone przez osoby z karnetami, tak, że dla pozostałych pozostaje bardzo mało miejsc. O wejściu na najbardziej atrakcyjne przedstawienia często decyduje losowanie.

P1200903 - KopiaNawet największe współczeP1200902 - Kopiasne gwiazdy rocka nie mogą się pochwalić tak wiernymi fanami jak kompozytorzy muzyki klasycznej we Wiedniu. Mieszkańcy Wiednia, nie tylko ci którzy posiadają karnety do opery, tłumnie chodzą na przedstawienia operowe i wszelkie koncerty muzyki klasycznej. Jak by tego było mało, w miejscowych knajpkach z głośników sączą się utwory wielkich klasycznych mistrzów. Można wręcz powiedzieć, że Wiedeń żyje muzyką klasyczną. Tydzień Mozarta to jedna z wielu imprez muzyki klasycznej organizowanych w Wiedniu. Zainteresowanie koncertami jest bardzo duże. Panowie i panie przebrane w stroje z czasów Mozarta przechadzają się po  mieście i zachęcają do wzięcia udziału w imprezie. Nikogo to nie dziwi, wręcz przeciwnie, wiele osób z zainteresowaniem przegląda program festiwalu.

PS. Cały świat wita Nowy Rok szampanem i sztucznymi ogniami, a Wiedeń wita Nowy Rok słynnym na cały świat Koncertem Noworocznym filharmoników wiedeńskich. Koncert Noworoczny  z Wiednia transmitowany jest przez stacje radiowe i telewizyjne z całego świata, również przez Telewizję Polską. Aby posłuchać koncertu na żywo, bilety należy zarezerwować co najmniej rok wcześniej. Wiedeń jest po prostu na maxa zakręcony na punkcie muzyki klasycznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s