Winnice wiedeńskie

P1210107Wiedeń to miasto winnic. Na terenie miasta Wiednia znajduje się ok. 700 hektarów winnic. W żadnej innej stolicy na świecie nie uprawia się winorośli na tak dużą skalę. Poza granicami miasta na wzgórzach również królują winnice.

Wiedeń otoczony jest wzgórzami. Na południowych, słonecznych stokach wzgórz rośnie winorośl. Winorośli sprzyjają wapienne gleby, na których bardzo dobrze rosną białe winogrona,  z których produkuje się  np. Rieslinga. Najwięcej winnic w granicach miasta Wiednia, jest na wzgórzach: Mauer, Nussberg, Kahlenberg i Bisamberg. Zdjęcia powyższe i poniższe przedstawiają winnice na wzgórzu Kahlenberg. Z wiedeńskich winnic produkuje się ponad 2 mln litrów wina rocznie. Wiedeńskie środowisko winiarskie jest bardzo aktywne. Działa tu prawie 250 winiarzy. Ambicją wiedeńskich winiarzy jest produkowanie coraz lepszego wina. Wiedeńskie wina wdzierają się przebojem do grona uznanych wiedeńskich specjałów. Najbardziej znanym i z największymi tradycjami jest wiedeńskie wino Wiener Gemischte Satz, które powstaje z 20 gatunków tutejszych winorośli, które rosną razem w winnicy, razem są tłoczone i dalej przetwarzane. Zostało ono wyróżnione  przez międzynarodową organizację Slowfood. Bardzo popularne jest też młode wino Heuriger.

P1210108

Dzielnicą z największymi tradycjami winiarskimi i z największą ilości winiarni jest Grinzing. To właśnie w Grinzing znajdziemy najwięcej winiarni Heurigen. Winiarnie Heurigen są to bardzo specyficzne winiarnie, gdyż posiadają one własne winnice i mogą sprzedawać wyłącznie wino z własnych winnic i musi być to wino jednoroczne. Wino Heuriger jest to białe, lekko musujące wino. Często jest to właśnie jednoroczne wino ‚Wiener Gemischte Satz’. W winiarniach Heurigen podawane jest mocno schłodzone w kufelkach 250 ml lub półlitrowych, a przynajmniej tak było podawane w winiarni Heurigen, w której byłam. Wino pochodzi zawsze z ostatnich zbiorów. Jako datę rozpoczęcia sprzedaży wina ze zbiorów z bieżącego roku przyjmuje się dzień św. Marcina czyli 11 listopada. Wino wyprodukowane ze zbiorów z poprzedniego roku zmienia w tym dniu nazwę na Alte i nie może już być sprzedawane jako młode wino Heuriger. Wino Heuriger pije się często przy muzyce na żywo.

P1210109 - Kopia

Winiarnie Heurigen są to zazwyczaj niewielkie lokale. W niektórych z nich oprócz wina serwowane są też posiłki. Ja, byłam w winiarni Heurigen w  Grinzing, w której serwowano tradycyjne wiedeńskie potrawy oraz wino Heurigen. Winiarnie Heurigen  posiadają często ogródki i to właśnie w ogródkach, małych i przytulnych popija się najwięcej wina Heuriger. Tradycje winiarni Heurigen sięgają XVIII w, gdy pozwolono bez płacenia podatku sprzedawać w winiarniach do konsumpcji na miejscu, wino własnej produkcji z winogron z własnej winnicy, a później także jedzenie z własnego gospodarstwa. Grinzing nie jest jedyną winiarską dzielnicą Wiednia, Winiarnie Heurigen znajdziemy również w dzielnicach Neustift, Heiligenstadt, Sievering i Nussdorf. Dawniej były to winiarskie wioski. Po włączeniu w granice miasta Wiednia w większości zachowały swój małomiasteczkowy charakter.

P1210124 P1210119P1210129

Oprócz małych, tradycyjnych winiarni Heurigen, w Wiedniu powstaje ostatnio sporo nowoczesnych winiarni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s