Taneczne pomniki

P1190714 - KopiaW Polsce lubimy stawiać pomniki, niektórzy mówią nawet, że stawiamy za dużo pomników. Wystarczy jednak pojechać do krajów Europy Zachodniej, aby przekonać się, że stoi tam dużo więcej pomników niż u nas. Pomniki stawiamy zazwyczaj zasłużonym ludziom lub chcemy upamiętnić pomnikiem jakieś ważne wydarzenie. Jak na razie chyba jednak nikt w Polsce nie wpadł na pomysł, aby  uhonorować pomnikiem taniec. Tak, taniec, po prostu taniec.

Natomiast w Hiszpanii, a dokładniej w Katalonii, kwitnie moda na stawianie pomników tradycyjnemu katalońskiemu tańcowi – sardanie. Sardana jest jednym z symboli Katalonii, symbolizuje solidarność i jedność Katalończyków. Tancerze tańczą trzymając się za ręce i tworzą koło. Sardana do dzisiaj jest chętnie tańczona, zwłaszcza przez starsze osoby. W małych miasteczkach katalońskich w niedzielę po wyjściu z kościoła ludzie odświętnie ubrani, często w strojach ludowych, tańczą sardanę na placu przed kościołem. Katalończycy są bardzo mocno przywiązani do tradycji i w ten sposób podkreślają swoją tożsamość. Jakby tego było mało, wpadli na pomysł stawiania pomników sardany. W wielu katalońskich miejscowościach spotkamy pomniki sardany. Na zdjęciu powyżej widoczny jest pomnik sardany w Barcelonie w parku na wzgórzu Montjuic.

P1190061

Podczas mojego pobytu w Katalonii w miejscowości Calella odbywał się festiwal zespołów ludowych z różnych krajów Europy. Na powyższym zdjęciu widać jak jeden z zespołów ludowych tańczy sardanę na miejskim skwerze. Natomiast poniższe zdjęcie przedstawia tabliczkę pamiątkową w parku  miejskim w Calelli.

P1190455

Na promenadzie nadmorskiej w Calelli w pobliżu miejsca, gdzie zazwyczaj stoi scena, na której występują zespoły ludowe, stoi pomnik sardany widoczny na poniższym zdjęciu. Kolejne zdjęcie przedstawia pomnik sardany w miejscowości Blanes, który również stoi na promenadzie nadmorskiej.

P1190053 - Kopia

P1190491

PS. Tak po cichu liczę, że może i u nas zaczną pojawiać się pomniki naszych narodowych tańców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s