Opuncja dobra na żywopłot

P1090719Opuncja to sukulent, czyli roślina przystosowana go życia w warunkach z ograniczoną dostępnością wody. Jak wygląda opuncja większość z nas zapewne wie, to ta roślinka widoczna na zdjęciu obok. W Polsce widujemy ją najczęściej w doniczkach. Opuncja pochodzi z Meksyku. Najbardziej znaną opuncją jest opuncja figowa. Opuncja figowa już w XV wieku trafiła do Europy i zadomowiła się tu na dobre, zwłaszcza na południu Europy. W Grecji, Hiszpanii, we Włoszech i w innych południowych krajach rośnie w ogródkach przydomowych. Dorasta tam do 5 metrów wysokości.

Z ogródków opuncja przeniosła się też na wszelkie nieużytki, zwłaszcza upodobała sobie strome nadmorskie skarpy, które dość gęsto porośnięte są opuncją.  Opuncja jest jedną z tych roślin, które chronią nadmorskie skarpy przed erozją. Opuncję spotkamy też w północnej Afryce, ja spotkałam ją w Tunezji w górach Atlas. Właśnie tam zrobiłam zdjęcie widoczne na początku tego postu. Zalety opuncji docenili tutejsi mieszkańcy półpustynnych terenów. Opuncja gęsto porośnięta jest kolcami o długości 1-2 cm i właśnie tą cechę opuncji wykorzystali tutejsi mieszkańcy. Zwyczajowo z opuncji sadzi się tu żywopłoty, tak jak u nas nieraz tujami wyznacza się granice działki, tak tutaj robi się to za pomocą opuncji. Wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu.

P1090717

Taki żywopłot z opuncji jest barierą nie do przejścia nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt, w tym dla zwierząt domowych, zwłaszcza kur, kóz i owiec, które są tutaj najczęściej hodowane. Żywopłoty z opuncji sadzi się tu zwyczajowo także na miedzach na plantacjach oliwek, plantacje różnych właścicieli oddzielone są właśnie takimi żywymi płotami z opuncji figowej. Tych żywopłotów z opuncji jest tu naprawdę dużo, praktycznie co kawałek są takie żywopłoty. Ta oszałamiająca kariera opuncji figowej ma swoje drugie dno. Te śliczne kuleczki na liściach opuncji to owoce, owoce, które są jadalne i są bardzo smaczne. Owoce opuncji są słodkie, soczyste i zawierają cenne składniki takie jak wapń, fosfor czy witaminę C. Jadane są na surowo, ale też robi się z nich soki, galaretki i inne przetwory. Wszędzie tam, gdzie rośnie opuncja, jada się jej owoce, w Meksyku, w północnej Afryce, w południowej Europie i wielu innych miejscach na świecie.  Zdjęcie poniżej przedstawia nadmorską skarpę w Hiszpanii porośniętą opuncją figową.

P1190003

Opuncja kwitnie na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

P1180968 - Kopia P1180965 - Kopia P1190004 - Kopia P1150285 - Kopia

PS. Jeżeli mamy ochotę spróbować jak smakuje opuncja figowa to nic trudnego. Owoce opuncji dostaniemy w naszych marketach w dziale z owocami egzotycznymi, a ostatnio Tymbark reklamuje swój ‚sok z kaktusa’, który zawiera właśnie sok z opuncji figowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s