Przyjazne drzewa

P1240341Wszystkie drzewa są przyjazne dla człowieka, ponieważ generują tlen, którym oddychamy. Są jednak drzewa, których towarzystwo jest dla nas szczególnie korzystne.

Tlen

Nie wszystkie drzewa produkują taką samą ilość tlenu. Jednym z drzew, które produkuje najwięcej tlenu jest klon. Na moim osiedlu rośnie bardzo dużo klonów, może dlatego, gdy idę alejką pod klonami czuję się tak lekko i przyjemnie. Najprzyjemniej jest na alejkach obsadzonych klonami kulistymi, korony drzew są tuż nad naszymi głowami, mamy więc bardzo dobry dostęp do tlenu produkowanego przez drzewo. To trochę tak, jakbyśmy weszli do kawiarenki tlenowej. Sporą produkcją tlenu mogą pochwalić się też: buk, dąb, wierzba, lipa i jesion oraz sosna, świerk i modrzew. W pobliżu tych drzew łatwiej jest nam oddychać pełną piersią.

Wilgotność

P1230424

Drzewa zasysają z ziemi ogromne ilości wody. Wiedzą o tym osoby spuszczające soki z drzew. Z jednego małego nacięcia uzyskują oni wiele litrów soku. Normalnie rzecz biorąc, jeżeli drzewo nie jest uszkodzone, woda transportowana jest do liści. Po drodze drzewo pobiera z wody składniki mineralne. Gdy woda dotrze do liści, paruje zwiększając tym samym wilgotność powietrza wokół drzewa. Do drobinek wyparowanej wody przyklejają się wszelkie pyły i opadają na ziemię. W ten sposób drzewo oczyszcza nam powietrze. Najwięcej wilgoci emitują duże drzewa np. dąb, jesion, lipa. W bezpośrednim sąsiedztwie drzewa powietrze jest więc czystsze niż kawałek dalej. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy odpocząć i głęboko pooddychać. Lepiej oddychać czystym powietrzem niż zanieczyszczonym, wiadomo.

Fitoncydy i olejki eteryczne

P1230648

Niektóre drzewa wydzielają fitoncydy i olejki eteryczne. Fitoncydy to substancje bakteriobójcze. Potrafią zabić też grzyby i pierwotniaki fruwające w powietrzu. Podobne działanie mają olejki eteryczne wydzielane przez drzewa. Powietrze w pobliżu takich drzew jest zdrowsze, gdyż pozbawione jest chorobotwórczych substancji. Mało tego wciągając głęboko do płuc powietrze przesycone fitoncydami i olejkami eterycznymi zabijamy drobnoustroje w naszym układzie oddechowym, w gardle, w krtani. Powietrze takie ma więc działanie lecznicze. Szczególnie dużo fitoncydów wydziela sosna. Są one aktywne nawet do 5 metrów, tak więc w promieniu 5 metrów wokół sosny, powietrze pozbawione jest bakterii. Warto zatrzymać się na chwilę przy sośnie i głęboko pooddychać tym leczniczym powietrzem. Silnie działające fitoncydy wydziela również czeremcha, która dawniej często była sadzona bardzo blisko domu. Zapewniała domownikom, czyste,lecznicze powietrze. Również jałowiec bardzo silnie dezynfekuje powietrze wokół siebie. Dlatego warto zaprosić go np. na taras czy balkon i posadzić w donicy. Teraz jest bardzo dużo różnych odmian jałowca, które mogą rosnąć nam tuż pod nosem, że tak powiem. Tak samo sosna kosodrzewina może rosnąć w dużej donicy lub tuż przy tarasie, co na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Również drzewa liściaste wydzielają środki bakteriobójcze, chociaż w mniejszym stopniu. W miarę możliwości warto więc posadzić na posesji lipę, brzozę, wierzbę, klona  czy dąb.

Krzewy

P1240362

Nasze zdrowie będzie wspomagało również szereg  krzewów: głóg, róża, bez lilak. Wszystkie one produkują dużo tlenu i wydzielają substancje bakteriobójcze oczyszczające powietrze. Poza tym olejki eteryczne przez nie wydzielane działają bardzo korzystnie na nasz organizm. Olejki eteryczne wydzielane przez róże działają korzystnie na serce. Warto więc w ogrodzie postawić ławeczkę otoczoną krzewami róż. Również w pobliżu bzu lilaka w czasie kwitnienia warto siadać albo przynieść gałązki bzu i wstawić do wazonu aby swoimi olejkami eterycznymi napełnił nam mieszkanie.

Jonizacja

P1240109

Nie wyczerpaliśmy jeszcze dobroczynnego działania drzew. Niektóre drzewa jonizują ujemnie powietrze. Ujemne jony powietrza są naszym naturalnym środowiskiem i są dla na bardzo korzystne. Niestety jesteśmy coraz bardziej otaczani przez jony dodatnie, które działają na nas niekorzystnie. Wszelkie urządzenia elektryczne i magnetyczne np. komputer jonizują powietrze dodatnio. Dlatego siedząc przy komputerze czujemy się szybko znużeni i zmęczeni. Warto to zrekompensować sobie udając się pod brzozę. Brzoza bardzo silnie jonizuje powietrze, więc stanąć na chwilę pod brzozą, a nawet przytulić się do niej, to będzie dobra terapia jonizująca. Poczujemy się wypoczęci i odprężeni. Również inne drzewa tj. dąb, buk, czeremcha, klon, lipa, jesion, jarzęby, wierzby, sosna, modrzew, a z krzewów jałowiec dobrze sprawdzą się w tej roli, chociaż trudno przytulić się do jałowca.

Las

P1230765

W  lesie mamy efekt skumulowany, powietrze przesycone jest tlenem, oczyszczone z zanieczyszczeń, czyste bakteriologicznie i ujemnie zjonizowane. Tak więc jak spacer czy bieganie najlepiej zrobić sobie w lesie. Wrócimy dotlenieni, nasze górne drogi oddechowe będą oczyszczone i będziemy naładowani ujemnymi jonami. Taki efekt nie utrzyma się jednak zbyt długo, tak więc warto codziennie starać się o kontakt z przyjaznymi nam drzewami i krzewami, im więcej tym lepiej.

Park

P1230207

W parku podobnie jak w lesie występują równocześnie różne pozytywne efekty działania drzew. Zauważymy to zwłaszcza w parku z drzewami wieloletnimi mającymi co najmniej kilkadziesiąt lat. Przy wejściu do takiego parku często czujemy powiew rześkiego powietrza. To powiew powietrza czystego od zanieczyszczeń, przesyconego tlenem i fitoncydami, ujemnie zjonizowanego. Codzienny spacer po starym parku jest więc bardzo korzystny dla naszego zdrowia, tym bardziej, że w parkach najczęściej sadzone są właśnie drzewa przyjazne człowiekowi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s