Agawa, agawa, agawa look

P1020616Pamiętam tunezyjską piosenkę, w której refrenie powtarzano rytmicznie: agawa, agawa, agawa. Agawa zaskakuje, agawa intryguje, agawa nie daje o sobie zapomnieć. Przynajmniej ja tak mam. Gdy jestem czymś radośnie podekscytowana podśpiewuję sobie: agawa, agawa, agawa.

Pierwszy raz zobaczyłam agawę w Grecji na wyspie Zakynthos, ale nie wiedziałam wówczas, że widzę agawę. Długo drapałam się w głowę i zastanawiałam się na czym siedzą te sierpówki. Tak, one siedzą na suchym badylu przekwitniętej agawy. Widać jedną torebkę nasienną, która jeszcze się ostała.

W Grecji na wyspie Zakynthos potężne agawy rosną sobie po prostu na nadmorskiej skarpie.

P1020014

Teraz wiem, że agawy uwielbiają takie środowisko. Strome, nadmorskie skarpy to ich żywioł i właśnie w takim miejscu należy wypatrywać agawy. Agawa z wyspy Zakynthos to agawa amerykańska, największa z agaw, uprawiana nad Morzem Śródziemnym, często zdziczała rośnie sobie gdzie chce, a najbardziej lubi właśnie na stromych skarpach. Możliwe też, że na skarpach najłatwiej jest im przetrwać, gdyż skarpy są dla ludzi praktycznie niedostępne. Liście agawy amerykańskiej potrafią mieć ponad dwa metry długości i właśnie takie olbrzymie agawy amerykańskie spotkałam na półwyspie Athos na Chalkidikach, również w Grecji. Oprócz agaw jednobarwnych, spotkałam tam też ozdobną odmianę marginata. Stanąć przy takim olbrzymie, to robi wrażenie.

P1150261

Agawy nie tylko niesamowicie wyglądają, ale mają też zastosowanie praktyczne. Niektóre gatunki agaw uznane są za rośliny lecznicze. Sok a agawy amerykańskiej np. leczy zatrucia pokarmowe. Można też zrobić z niej nalewkę, agawy ogólnie rzecz biorąc służą do produkcji kilku gatunków alkoholi. Niektóre gatunki agaw, w tym amerykańska zawierają mocne włókna, z których produkuje się sieci, powrozy oraz inne wyroby. Z agawy amerykańskiej nie zrobimy natomiast syropu. Słynny syrop z agawy produkuje się z innych gatunków agawy, które rosną w Meksyku.

Mnie w spotkanych agawach amerykańskich urzekł ich niezwykły wygląd, który w połączeniu z wielkością robi duże wrażenie. Wielkie są nie tylko liście, ale wielki jest także kwiat agawy. Wysokość kwiatu agawy wynosi 10, 12, a czasami nawet 14 m. Trudno koło takiego olbrzyma przejść obojętnie, Wygląda to tak. Pierwsze z poniższych zdjęć, to zdjęcie z Hiszpanii z miejscowości Callela, a drugie zrobione zostało w Grecji na półwyspie Saunion. Agawa zakwita tylko raz w życiu, a żyje długo. Agawa amerykańska żyje ok 15 lat, ale zdarzają się wyjątki, że żyje  20 a nawet 30 lat. Wypuszczenie pędu kwiatowego oznacza koniec jej życia. Wcześniej jednak przygotowuje się i wypuszcza dużo małych odrostów, które ukorzeniają się w pobliżu macierzystej rośliny. Zostawia więc po sobie dzieci. Łodyga kwiatowa jest gruba jak ręka i bardzo silna, stoi dumnie górując nad światem.

P1180959

P1160630

Agawa amerykańska kwitnie na żółto. Poniższe zdjęcia zostały zrobione w Hiszpanii w czerwcu i agawa właśnie zaczynała kwitnienie.

P1180962P1190173

Łodyga kwiatowa agawy stoi jeszcze długo po przekwitnięciu i wysypaniu się nasion. Nikt nie obcina tych suchych, przekwitniętych łodyg, jak by nie było są to rośliny zdziczałe. Stoją więc takie suche badyle aż cała roślina uschnie. W Hiszpanii, podobnie jak w Grecji, na suchej łodydze agawy chętnie siadają sierpówki.

P1180979

Agawa amerykańska podobnie jak wszystkie agawy, pochodzi z Ameryki Południowej. Najwięcej agaw rośnie w Meksyku. Ze wszystkich gatunków agaw przywożonych do Europy, to właśnie agawa amerykańska, właściwie jako jedyna, poczuła się tu jak w domu. Już dawno ‚uciekła’ z przydomowych ogródków, gdzie zresztą też rośnie i to często bardzo piękne okazy, i zasiedliła nadmorskie skarpy nadając im specyficznego wyglądu. Jak na roślinę, która zakwita i wydaje nasiona raz na kilkanaście lat to całkiem imponujące.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s