Mądre papugi

P1190216 - KopiaW Polsce zwierzęta oglądamy najczęściej w Ogrodzie Zoologicznym, gdzie po prostu patrzymy jak wyglądają i jak się zachowują. Drugim miejscem jest cyrk, gdzie zwierzęta pokazują różne sztuczki, a my mamy poczucie, że to nie fair, że są wykorzystywane do naszej uciechy. Są jednak też inne miejsca. Gdy byłam na wakacjach w Hiszpanii udałam się do Marinelandu, w którym zwierzęta pokazują różne swoje umiejętności i same świetnie się przy tym bawią.

Marineland znajduje się w Katalonii w miejscowości Palafolls. Ze wszystkich turystycznych miejscowości w okolicy można dostać się darmowymi autobusami do tego wodnego parku rozrywki. Jedną z atrakcji Marinelandu są pokazy inteligencji papug. Papugi mają tu swój własny amfiteatr, w którym występują. Widzami są głównie dzieci. Dzieci podchodzą bardzo emocjonalnie do występów i są zachwycone. Przyznaję, że mi pokazy także bardzo się podobały, tym bardziej, że uczestniczyłam w takim przedstawieniu po raz pierwszy. Papugi żyją na terenie parku zupełnie wolno, nie mają ogrodzeń, mogą fruwać gdzie tylko chcą. Mają jednak swoje domki i najczęściej siedzą w ich pobliżu.  Znają godziny przedstawień w amfiteatrze i same przylatują na przedstawienia. Przedstawienia prowadzone są przez dwóch opiekunów. Papugi wykonują różne polecenia opiekunów, które czasami modyfikują wg własnej fantazji. Wszystko odbywa się w formie wspólnej zabawy i nieraz papugi mają w tej zabawie ostatnie słowo. Nie są do niczego zmuszane i widać, że lubią popisywać się swoimi umiejętnościami.

P1190237

P1190244

Papugi popisują się sprawnością, np.łapią orzeszka w locie, ale też prezentują swoje zdolności intelektualne. Nie wiedziałam, że papugi to takie mądre istoty. Na moich oczach papugi dodawały, mnożyły i dzieliły i nie były to sztuczki. Dzieci podawały liczby np. 2 * 5, a papuga prezentowała wynik pociągając za sznureczek przy dzwoneczku odpowiednią ilość razy. Nie pomyliła się ani razu nawet przy dzieleniu. Aż trudno w to uwierzyć. Patrzyłam na nie z uznaniem i niedowierzaniem i tak mi już zostało. Dodam, że matematyką zajmowały się papugi ary. Opiekunka mówiła, że ara, która przy nas liczyła, to jedna z najstarszych i najmądrzejszych ar w ich ogrodzie.

P1190256 - Kopia

P1190226 - Kopia

P1190365 - Kopia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s