Park przy Starym Browarze w Poznaniu

P1230451Czasami, gdy jestem w jakimś miejscu, to zaczynam zastanawiać się nad historią tego miejsca. Tak było, gdy usiadłam na leżaku w parku przy Starym Browarze. Park został zrewitalizowany wraz z budową Starego Browaru. Rosną tu stare kasztanowce obficie kwitnące w maju. Jest ich tak dużo, że w zasadzie można powiedzieć, że jest to park kasztanowy. Oprócz kasztanowców jest kilka starych lip z naroślami na pniu, kilka dorodnych klonów. Poza tym w parku rośnie kilka robinii akacjowych, kilka dużych dębów, szczególnie jeden na wzgórzu  wygląda imponująco, ma bardzo szeroką regularną koronę, i zdaje się, że jeden duży jesion. Historia tego miejsca rozpoczyna się na początku XV wieku.

To wtedy powstała w tej okolicy podpoznańska wieś nazywana ‚Nowe Ogrody’, gdyż osiedlili się tu głównie ogrodnicy. Przez następne stulecia Poznań rozrastał się i powoli wchłaniał ogrodniczą wieś. Na przełomie XVIII/XIX wieku, mieli tu swoje siedziby bogaci mieszczanie. Panowała wówczas moda na budowanie w tej okolicy domów w formie dworków otoczonych rozległymi ogrodami, nie rzadko z elementami parkowymi. Swój dworek na początku XIX wieku zbudował tu też Stanisław Mycielski, jeden z najbogatszych wielkopolan, który swoje główne posiadłości miał w Kobylempolu. Dworek otoczony był rozległym ogrodem z sadzawkami i winnicą. To jest kolejny ważny moment w historii tego miejsca, gdyż dzisiejszy park jest pozostałością po posiadłości Mycielskich. Stanisław Mycielski był pułkownikiem wojsk napoleońskich. W dworku przy ul. Ogrodowej w Poznaniu urządził chrzciny swojej córki, której ojcem chrzestnym został marszałek Napoleona Andre Massen, a wg niektórych źródeł, na chrzcinach gościł też sam Napoleon. Ulica Ogrodowa znajduje się po północnej stronie parku. Dworek Mycielskich przetrwał do lat 70-tych ubiegłego wieku. Został wtedy rozebrany. W ostatnich latach, podczas budowy Starego Browaru mówiło się nawet o możliwości odbudowy dworku, czy raczej zbudowania go na nowo wg pierwowzoru. Sam park już w 1832 r został sprzedany przez Annę Mycielską gminie Braci Czeskich, którzy urządzili tu cmentarz. Po rozwiązaniu gminy Braci Czeskich cmentarz przeszedł w ręce gminy luterańskiej. W okresie międzywojennym teren ten przestał pełnić funkcje grzebalną. Tak więc cmentarz znajdował się tu przez około 100 lat, zdecydowanie dłużej niż ogrody Mycielskich, które były w tym miejscu około 40 lat, jednak ogrody jako takie były tu wcześniej przez  kilkaset lat, chociaż nie znamy ich właścicieli, którzy zapewne na przestrzeni czasu zmieniali się.  Utworzenie cmentarza uchroniło ten teren od zabudowy. Inne okoliczne ogrody zniknęły w XIX w, a ich miejsce zajęły wielkomiejskie kamienice. Pozostałością po ogrodach, oprócz parku, jest nazwa ulicy, Ogrodowa. W okresie międzywojennym, Okręgowy Komitet Ochrony Przyrody chciał utworzyć na tym terenie rezerwat przyrody. Powodem utworzenia rezerwatu miały być rzadkie gatunki ślimaków, bogate runo i ciekawe krzewy. Do utworzenia rezerwatu nie doszło ze względu na protest gminy ewangelickiej. W czasie II wojny światowej, w walkach w 1945 roku, cmentarz został całkowicie zdewastowany, nawet wiele drzew zostało spalonych. Po wojnie park nazywał się Parkiem Wolności, a obecnie park nosi nazwę im. Henryka Dąbrowskiego. Park ma powierzchnię 4 ha.

P1230570 P1230581

Park należy do Starego Browaru, jest ogrodzony i zamykany na noc. Podczas renowacji parku wycięto stare, chore drzewa, nasadzono dużo nowych drzew między innymi  platany i jesiony i wytyczono nowe, asfaltowe alejki. Renowacja parku została wykonana wg koncepcji Tadao Ando znanego architekta o światowej sławie. Park jest na bieżąco starannie pielęgnowany. Dobrze czują się tutaj nie tylko ludzie, ale również ptaki pokochały to miejsce. Młode kwiczoły, szpaki, kosy i grzywacze radośnie biegają po trawnikach. Ptaki tak licznie osiedliły się w parku zapewne również dlatego, że do parku nie wolno wchodzić z psami. Park staje się po woli jedną z wizytówek miasta.
P1230496 - Kopia P1230596 - Kopia P1230599 - Kopia

P1230794 - KopiaP1230469 - Kopia

Jest też trochę gołębi i są młode kawki.

P1230497 - Kopia P1230506 - Kopia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s