Greckie ule

P1160086 - Kopia

Polskie miody są wyśmienitej jakości, a nasi pszczelarze oferują nam miody z łąk, pól i lasów. Będąc w Grecji, ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałam się, że w Grecji miód również uchodzi za rarytas i jest bardzo chętnie jadany. Greckie ule to kwadratowe skrzyneczki pomalowane w wesołe kolory.

Około 80% powierzchni Grecji zajmują góry. Większość greckich miodów to miód z gór. Pszczelarstwo górskie jest trudniejsze od naszego nizinnego, gdzie wystarczy wystawić ule w pobliżu plantacji rzepaku czy też skupiska innych roślin miododajnych. W górach pszczoły zbierają nektar z górskich ziół. Pszczelarze przewożą ule z jednej górskiej łąki na drugą, nieraz co kilka dni, w zależności od tego jak kwitną górskie rośliny. Mają do tego specjalne wózki ręczne, na których mieszczą się 1-2 ule i tak po trochu przewożą ule z jednego miejsca w drugie. Na większe odległości ule przewożone są samochodem.

Miód Chalcydycki

Widziałam takie ule wystawione na górskiej łące i wózek przeznaczony do przewozu uli na półwyspie Chalkidiki. Rejon ten słynie z produkcji górskich miodów, zwłaszcza okolice miasteczka Arnea. W miasteczku jest kilka sklepów z miodami. Ponieważ trudno mówić o gatunkach miodu, miód pochodzi po prostu z okolicznych gór, dla urozmaicenia, miody sprzedawane są z różnymi dodatkami, najczęściej są to różne orzechy zalewane miodem. Miasteczko odwiedzane jest licznie przez turystów, tak więc miody zapakowane są w ozdobne słoiczki i są bardzo drogie. Tutejszy miód jest jednak nie tylko dla turystów. Spacerując po miasteczku widziałam jak do butiku z odzieżą wszedł młody miejscowy chłopak i po chwili rozmowy sprzedawczyni wyjęła z szafy zwykły litrowy słoik miodu i sprzedała go chłopcu.

Miód z Meteorów

Ule widoczne na zdjęciu również stoją w górach, ale w innej części Grecji. Stoją na jednej ze skał w masywie górskim Meteory. Meteory słyną z klasztorów prawosławnych zbudowanych na trudno dostępnych skałach. Ule stoją przy jednym z żeńskich klasztorów. Siostry zakonne sprzedają tutejszy miód na furcie klasztornej. Te ule prawdopodobnie nie wędrują, tak jak ule na Chalkidikach. Prawie całą powierzchnię skały zajmuje klasztor, tak więc nie bardzo gdzie byłoby je przenosić. Pszczoły zbierają nektar prawdopodobnie nie tylko z roślin z tej jednej skały, ale także z sąsiednich ostańców skalnych. Siostry zachwalają, że ich miód ma unikalny smak wynikający ze składu roślin miododajnych porastających skały. Kupując miód w Grecji nie dziwcie się więc jak nie będzie podany gatunek miodu, ale region, z którego miód pochodzi.

PS. Czasami mówi się o greckim miodzie tymiankowym. Dzieje się tak wówczas, gdy w jakimś rejonie, na górskich łąkach rośnie dużo tymianku, a pszczelarze dbają o to, aby przewozić ule z łąki na łąkę zgodnie z tym jak kwitnie na nich tymianek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s