Brzozowe witki

sauna-8737

Do napisania tego postu zainspirowała mnie Inez z Herbines ogłaszając na luty akcję ‚Cała Polska Widzi Brzozę’.

Inez z Herbiness bardzo zmartwiła się tym, że leśnicy mówią na brzozę ‚chwast’. Napisałam krótką notkę ‚w obronie leśników’. Przytaczam ją tutaj jeszcze raz.

Brzoza wiadomo, leśna poezja …rozumiem jednak stanowisko leśników. Brzoza bardzo szybko zajmuje wolną przestrzeń w lesie i szybko rośnie. Młody dąbek nie ma żadnych szans z młodą brzózką, przerośnie go, zabierze światło i młody dąbek zginie. Brzoza jest delikatna i krucha, łatwo łamie się pod wpływem silnych wiatrów, nie jest trzonem i podstawą lasów. Las potrzebuje drzew silniejszych i twardszych aby przetrwać. Tymczasem ta delikatna, krucha brzózka wszędzie pierwsza się pcha. Dopiero jak podrośnie to w jej cieniu może wyrosnąć mały dąbek i powoli sobie rosnąć, a gdy brzozę złamie wiatr, podrośnięty dąbek może wyrosnąć na wielkie drzewo. To on będzie chronił te słabsze drzewa w lesie przed huraganem. Dlatego leśnicy wycinają samosiejki brzozy, aby umożliwić wzrost drzewom wolno rosnącym, ale za to twardszym i silniejszym. Brzoza jest piękną ozdobą lasu a określenie ‚chwast’ odnosi się do tego, że wszędzie pierwsza wściubia nos i się rozpycha, taka jest po prostu brzoza i warto o tym wiedzieć. Nie ujmuje to nic jej delikatnemu czarowi.

Rozumiemy już postępowanie leśników, ale wciąż możemy podziwiać, a przynajmniej ja podziwiam mądrość i tajemnicę natury. Często tak jest, że rośliny, które są dla nas cenne są zarazem bardzo plenne. Tak jest też w przypadku brzozy. Młode, szybko rosnące samosiejki, są cennym źródłem pozyskiwania surowca zielarskiego. Brzoza daje nam siebie w dużej obfitości i nonszalancji i my korzystamy z tego z nie mniejszą nonszalancją.

Witki brzozowe do sauny

Widoczne na zdjęciu powyżej młode gałązki brzozowe zostały ścięte w określonym celu. Będą z nich zrobione witki brzozowe do sauny. Zdjęcie zostało zrobione przez Klaudynę Hebdę w Estonii podczas przygotowywania do brzozowego seansu saunowego. Witki brzozowe wyglądają tak

sauna-8765Jest to kolejne zdjęcie Klaudyny Hebdy z tego samego seansu. Witki będą służyły do okładania się nimi przez saunowiczów, co jest bardzo zdrowe. Całą relację z seansu brzozowego w saunie estońskiej można przeczytać na blogu Klaudyny Hebdy http://klaudynahebda.pl/sauna/, do przeczytania której gorąco zachęcam. Okładanie się witkami brzozowymi w saunie popularne jest nie tylko w Estonii. Także u nas w niektórych saunach takie seanse się odbywają, np. w świecie saun w Poznaniu w Termach Maltańskich raz do roku odbywa się wieczór saunowy z witkami brzozowymi, Również w innych miejscowościach można znaleźć takie seanse brzozowe, zapaleni saunowicze dobrze je znają, a innych zachęcam do wzięcia udziału, a jak ktoś ma własną saunę to wystarczy naścinać gałązek brzozowych i zrobić sobie samemu seans brzozowy w saunie. Gałązki można ścinać z samosiejek ze swojego ogrodu, w lesie należy zapytać o zgodę leśników.

Miotły brzozowe

Zastosowanie witek brzozowych na saunie się nie kończy. Wysuszone młode gałązki brzozowe nazywane często chrustem brzozowym służą do produkcji mioteł brzozowych. Podobno nic tak dobrze nie posprząta nam obejścia jak miotła brzozowa. Na Allegro można znaleźć wiele osób i firm sprzedających miotły brzozowe. Ciekawe czy Inez ma miotłę brzozową. Miotły brzozowe były kiedyś tak popularne, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że czarownice na Łysą Górę leciały właśnie na miotłach brzozowych. Tak …. to chyba na tym zakończę już mój post o brzozowych gałązeczkach.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Brzozowe witki

  1. Dodam, że okładanie się witkami brzozowymi jest bardzo miłe po prostu i wcale nie bolesne w saunie:). Na targach je sprzedają normalnie:). Polecam, jak ktoś ma saunę:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s